• ...umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli, oczywiście, ma zachować swoją ostrość...

  Liebster Blog Award


  Źródło
  Blogowe łańcuszki do tej pory nie docierały do mojego cichego kącika, aż wreszcie zajrzała tu Magda z Magdallene Magazine z nominacją do Liebster Blog Award (dziękuję). 

  No to lecimy.

  1. Jaki jest Twój ulubiony cytat, inspirujący Cię do działania?
  Najbardziej to, nabazgrane sprajem na fasadzie domu: Urodziliśmy się, by walczyć ;) 

  2. Wolisz książki papierowe czy e-booki?
  Czytam i te, i te, chociaż chyba jednak wolę zwykłe książki - nie ze względu na zapach czy szelest papieru, ale na "łatwiejszą" obsługę: otwierasz książkę i już. Ale e-booki też mają swoje zalety i ostatnio zaczęłam się na nie przerzucać, jeśli chodzi o książki kupowane - bo nie mam już miejsca w biblioteczce.

  3. Najczęściej wybierasz papierowy notes czy może elektroniczny gadżet?
  Papierowy notes, a zresztą ja rzadko korzystam z notesów - głównie wtedy, kiedy robię notatki do recenzji. A propos tu kojarzy mi się tekst Sheryl Sandberg, nabijającej się z samej siebie, że jej papierowy notes, w którymi pisze piórem, w branży technologicznej wygląda tak, jakby nosiła ze sobą kamienną tablicę i dłuto ;)

  4. Co robisz, gdy brakuje Ci natchnienia do pisania?
  Jeśli chodzi o "recenzje" chyba robię to, co profesjonaliści: siadam przed klawiaturą i mimo to usiłuję coś napisać. Najtrudniej jest mi zacząć, ale potem już jakoś "leci". Często myślę sobie: ojej, nic mi nie przychodzi do głowy o tej książce - a potem się okazuje, że jednak coś mi się udało nabazgrać. Jeśli chodzi o inne teksty, to jest lepiej, bo rodzą się one z pomysłu, a nie z "obowiązku".

  5. Co oznacza dla Ciebie sukces?
  Oznacza życie w zgodzie z samym sobą. Nie przejmowanie się społecznymi nakazami i zakazami, modami i konwenansami. Bycie z kimś, kogo się uwielbia i kto jest najlepszym przyjacielem. Wykonywanie pracy, która jest pasją. Możliwość zamieszkania w wymarzonym dla siebie miejscu.  Choć generalnie sukcesu nie utożsamiam z posiadaniem góry pieniędzy, to jednak całkowicie od kwestii finansowych nie da się tu uciec... pieniądze szczęścia nie dają, ale pozwalają realizować niektóre marzenia.

  6. Jaki masz stosunek do mody? Ulegasz obowiązującym trendom?
  Lubię modę, lubię się fajnie ubrać, moja szafa pęka od ciuchów i butów. Śledzę trendy, ale nie jestem ich niewolnikiem. Nie ubiorę się w coś tylko dlatego, że jest to modne, jeśli wiem, że jest mi w tym nie do twarzy. Tak w szerszym tego słowa znaczeniu: przyjmuję dany trend tylko wtedy, jeśli mi on pasuje, nigdy na odwrót.

  7. Jaki deser lubisz?
  Tiramisu

  8. Czy zmieniłabyś/zmieniłbyś coś w swoich blogowych początkach?
  To było tak dawno... ale wiem, co bym zmieniła: nie miałam zielonego pojęcia jak nazwać swojego bloga i jaki wybrać adres strony - skutkiem czego wszystko się rozjechało. Chętnie zmieniłabym swojego nicka, ale skoro już coś funkcjonuje x czasu, to wprowadzanie diametralnych zmian jest ryzykowne.

  9. Artysta, którego najbardziej cenisz?
  Michał Anioł. Bezwzględny geniusz. Nawet nie potrafię sobie wyobrazić, jak można wyczarować takie dzieła. Zaraz za nim idzie Mozart. 

  10. Miejsce, które lubisz najbardziej w swojej miejscowości? Uzasadnij.
  Park nazywany teraz Parkiem Śląskim, a właściwie to niektóre zakątki w nim. Pewne miejsca kojarzą mi się z Hyde Parkiem, a inne znowu z urokliwym ogrodem zen. W otoczeniu przyrody po prostu czuję się najlepiej. 


  11. Wymarzony biznes, który chciałbyś/chciałbyś prowadzić?
  Oczywiście wydawnictwo! Pociąga mnie to znacznie bardziej, niż po prostu sprzedawanie książek. Moim wzorem jest tu Wiatr od morza. Jest wiele książek, które w Polsce jeszcze nie zostały wydane, a na to zasługują. Niestety w naszej rzeczywistości ten biznes jest trudny do utrzymania. Zresztą który jest - zajmuję się tym, to wiem. I pewnie dlatego do tej pory nie odważyłam się na otwarcie własnej firmy.

  Słabo się orientowałam o co chodzi, ale teraz już wiem, że trzeba zaproponować 11 (czemu akurat 11?) własnych pytań i nominować kolejne osoby. Ja zapraszam do zabawy wszystkich, a w szczególności: Martę z All You Need is Book, Jane Doe, Grendellę/Milvannę z Książki mojej siostry, Karribę z Mody na czytanie, Agnieszkę z Mojej księgarni, AnnRK z Myśli i słowa wiatrem niesione, Agatę z Różności. Niektóre pytania są lekko tendencyjnie zorientowane na płeć żeńską, bo jakoś nie widziałam, żeby w LBA bawili się panowie, ale zawsze można je sobie zmodyfikować.

  1. Mówią, że oczy są zwierciadłem duszy. Jakie oczy wybierasz: niebieskie czy brązowe (a może inny kolor)?
  2. Jakie masz jeszcze hobby poza blogowaniem (i czytaniem)?
  3. Twój ulubiony sport?
  4. Gdybyś mogła wybrać dowolne miejsce na Ziemi do zamieszkania, to był(a)by to....
  5. Jesteś sową czy skowronkiem?
  6. Najmilej wspominane wakacje - opowiedz
  7. Jaki mem Cię ostatnio rozśmieszył?
  8. Czym jeździsz?
  9. Sylwestra zamierzasz spędzić w/na......................
  10. W jakim stylu się ubierasz?
  11. Kto jest Twoim ulubionym aktorem i dlaczego jest to Benedict Cumberbatch? ;) 

  Miłej zabawy :)

  7 komentarze:

  1. Dziękuję za zaproszenie, postaram się sklecić jakieś odpowiedzi w poniedziałek :) Też chciałabym założyć swoje wydawnictwo, najlepiej podobne do Wiatru od morza ;)

   OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za nominację. Postaram się coś sklecić, ale nie obiecuję, że na pewno. ;)

   Tak sobie myślę teraz o Twojej odpowiedzi odnośnie sukcesu i wychodzi mi, że jednak niemal za wszystkim stoi kasa, bo często dopiero z nią jest łatwiej wywalczyć sobie pewne rzeczy. Sama znam to z własnego doświadczenia. Ale to już dużo gadania, osobistych wycieczek i mojego filozofowania, tak, że ten... ;)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Niby tak, ale może są ludzie, którzy potrafią swoje marzenia realizować bez kasy? Spać w namiocie i być szczęśliwym?

    Usuń
  3. Fajnie że wreszcie można Cię lepiej poznać. Najbardziej podoba mi się Twoja odpowiedź na pytanie 5 i cytat - "papierowy notes, w którymi pisze piórem, w branży technologicznej wygląda tak, jakby nosiła ze sobą kamienną tablicę i dłuto ;)".
   Też często mam takie wrażenie, tylko nie umiałam go doprecyzować, i oto jest :)

   OdpowiedzUsuń
  4. Notesy uwielbiam - wręcz mam manię na puncie notowania :) teraz pożyczę Twój pomysł i będę notować pomysły na recenzję :)

   pozdrawiam, naczytane.blog.pl

   OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za nominację :)
   Do notesów mam słabość, więc tez nosze w torebce dłuto i kamienną tabliczkę (świetne porównanie). A jakbyś szukała kogoś do pracy w wydawnictwie, to pamiętaj o mnie :)

   OdpowiedzUsuń

   

  About Me

  Moje zdjęcie
  Katowice, Śląsk
  Mól książkowy starej daty. Z urodzenia i zamieszkania Ślązaczka, choć serce ciągnie mnie w góry. Kocham przyrodę, ciepło i słońce. Zachwycają mnie krajobrazy południowej Europy, jestem italofilką. Uwielbiam koty i żałuję, że mam zbyt małe mieszkanie, by przygarnąć jeszcze co najmniej jednego. Najlepiej rudzielca :) Kontakt do mnie: joly_fh@gazeta.pl