• ...umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli, oczywiście, ma zachować swoją ostrość...

  Mały jesienny stosik


  Ostatnia wizyta w księgarni skończyła się dla mnie prawie płaczem. A przecież poszłam tam, żeby sobie poprawić humor! Tyle książek, które chciałabym przeczytać... i jak tu wybrać te, które chciałabym kupić? W Polsce wydaje się stanowczo za dużo: w rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców jesteśmy wprawdzie dopiero na 24 miejscu (na 40 krajów), ale mnie wydaje mi się, że i tak jest ono bardzo dobre, w zestawieniu ze statystykami czytelnictwa. Na pierwszym jest Wielka Brytania, gdzie w przeliczeniu na milion mieszkańców wydaje się 2875 tytułów rocznie - w Polsce 353. Jeśli wziąć pod uwagę, że przeciętny Polak nie czyta, albo czyta sporadycznie, to te liczby są kolosalne.

  Do rozpaczy w księgarni doprowadzają mnie też grube tomiska, w które teraz zmienia się prawie każda książka. Bo gdzie to wszystko pomieścić? Powstrzymuję się więc coraz bardziej, co wymaga  mnóstwa silnej woli. Nie wspominając już o tym, że w księgarniach stacjonarnych to ja tylko oglądam i wącham, żeby móc potem kupić przez internet. Na targach też nic nie kupiłam, więc stosik jesienny jest skromny. I dobrze.


  W zasadzie tylko pozycje "obowiązkowe" tej jesieni + biografia Benedicta Cumberbatcha wygrana w konkursie, a Włącz się do gry - od koleżanki na wymianę. 

  Na pocieszenie udałam się (jak zwykle) do biblioteki, by ogołocić półki z nowościami. Tych recenzji się zatem spodziewajcie:


  W miarę możliwości przerzucam się na e-booki. Poluję oczywiście na promocje. Ostatnio kupiłam:

  Czyli:
  - Gordon Corera MI6. Tajna historia wywiadu Jej Królewskiej Mości
  - Jennifer Worth Zawołajcie położną
  - Stefan Aust, Thomas Amman Saga rodu Porsche
  - Cristina de Stefano Oriana Fallaci. Portret kobiety
  - Eric Enno Tamm Koń, który skacze przez chmury

  Teraz biję się z myślami: Księgi Jakubowe - co kupić: e-booka, czy książkę papierową? 

  21 komentarze:

  1. widzę 'Wszystko co lśni"... sama się waham... a "Księgi Jakubowe" również spędzają mi cień z powiek... i nie wiem co robić, bo tomiszcza to pokaźne a książek na półkach mnóstwo i czasu nie rozciągnę ;/ wybrałabym książkę. książka to książka, a e-book to tylko elektroniczne "coś" ani tego nie widać, ani nie można podotykać, jakoś jestem przeciwna. z e-bookiem u mnie jest tak, że niby mam, ale tak jakbym nie miała, ot i co.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Wiesz, rozumiem to uczucie, że ebook to takie wirtualne coś - niby się ma, a jakby się nie miało, tylko że ja naprawdę już nie mam miejsca na normalne książki

    Usuń
  2. "Księgi Jakubowe" kup papierowe! Przepiękne wydanie, cieszy samo patrzenie. Jeśli nie jesteś do końca przekonana, to chętnie podeśle Ci zdjęcia :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Wiem, wiem, tylko co ja zrobię z tą cegłą

    Usuń
   2. Będziesz czytać, głaskać, tulić i kochać :)

    Usuń
   3. Szkoda, że taka twarda ;)

    Usuń
  3. "Krótka historia ksiązek zakazanych" - rewelacja. Ciekawa jestem Twojej opinii o Izaguirre. Ja tez korzystam z biblioteki, choc o nowosci raczej ciezko. Ale to zdecydowanie najzdrowsze rozwiązanie.

   OdpowiedzUsuń
  4. Na "Wszystko, co lśni" i "Jedwabnika" też się skusiłam. Mam ten sam problem - tyle książek do przeczytania, za mało pieniędzy i miejsca ;) Noszę się z zamiarem kupienia czytnika, ale jakoś kupowanie ebooków mnie nie przekonuje, jednak wolę papier. Masz cudownie zaopatrzoną bibliotekę!

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Polecam jednak ten czytnik - wtedy przynajmniej z dwóch problemów zostaje tylko jeden (za mało pieniędzy). I oczywiście za mało czasu na przeczytanie tego wszystkiego ;)

    Usuń
   2. Mam problem, bo nie wiem jaki ;) Waham się między Onyxem z dostępem do Legimi a kultowym Kindlem...

    Usuń
  5. Większość Twoich zdobyczy chciałabym poznać. Ciekawią mnie m.in. "Wszystko co lśni" i "Tamte, cudowne lata".

   OdpowiedzUsuń
  6. Masz chyba nieźle zaopatrzoną bibliotekę :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Raczej mam mało miejsca na książki..

    Usuń
  7. O, ciekawa jestem, co to jest ta "Oblubienica z Azincourt", bo właśnie słucham sobie "Pieśń łuków Azincourt". Ta sama epoka?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Ta sama. Katarzyna - żona Henryka V.

    Usuń
  8. W sumie to nie kupuję ebooków - wolę jednak papierowe wydania, ale jak nie masz miejsca to faktycznie możesz mieć problem. Księgi Jakubowe to "niezła cegiełka".

   OdpowiedzUsuń
  9. Mnóstwo wspaniałych książek widzę, ehh aż mi smutno, że żadnej z nich jeszcze nie czytałam :)

   OdpowiedzUsuń
  10. Czekam na twoje wrażenia na temat książki: "Wszystko, co lśni". :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Uhh, jej objętość mnie odstrasza

    Usuń
  11. Mnie do płaczu doprowadzają ceny książek - a potem ludzie dziwią się, że niby czytelnictwo stoi na niskim poziomie. Gdyby ceny były mniejsze, więcej osób kupowałoby książki w księgarniach... Stosik intrygujący.

   OdpowiedzUsuń

   

  About Me

  Moje zdjęcie
  Katowice, Śląsk
  Mól książkowy starej daty. Z urodzenia i zamieszkania Ślązaczka, choć serce ciągnie mnie w góry. Kocham przyrodę, ciepło i słońce. Zachwycają mnie krajobrazy południowej Europy, jestem italofilką. Uwielbiam koty i żałuję, że mam zbyt małe mieszkanie, by przygarnąć jeszcze co najmniej jednego. Najlepiej rudzielca :) Kontakt do mnie: joly_fh@gazeta.pl