Pod skórą
Pod skórą to powieść kunsztownie napisana, choć jej akcja toczy się dość niespiesznie. Dotyczy to zwłaszcza tych części, które rozgrywają się w 1969 roku, a które można by podsumować jako szwendanie się po mieście i wyrywanie dziewczyn… W mojej opinii zbyt dużo było tu tego typu nic nie wnoszących treści, choć na pewno można rozkoszować się atmosferą amerykańskiego lata i Nowego Jorku. Młody bohater niestety sprawia wrażenie niezbyt ogarniętego chłopaka, któremu tylko jedno w głowie. O wiele bardziej podobały mi się te części, które opowiadają o młodości Eiseinsteina w przedwojennych Niemczech. Mamy tu oczywiście historyczne tło z narodzinami faszyzmu, prześladowaniami Żydów i wojną wiszącą w powietrzu. A poza tym akcja jest o wiele bardziej dynamiczna, niż w wątku bardziej współczesnym.
To dobra powieść, dobrze wyszło w niej budowanie atmosfery mrocznej tajemnicy, ale cały problem z nią polega na tym, że ma się wrażenie, że to już było. Jak najbardziej zgadzam się z opiniami, że Pod skórą jest łudząco podobne do Pachnidła. W Pachnidle w centrum zainteresowania stoją perfumy, a w Pod skórą książki, ale w gruncie rzeczy w tych dwóch powieściach chodzi o to samo. Poza tym przy jej lekturze towarzyszyło mi nieprzyjemne wrażenie, że jest to znowu opowieść o mizoginach, mężczyznach nienawidzących kobiet, traktujących je przedmiotowo i jako istoty gorsze od siebie. Jedyna wartość kobiety w ich oczach zasadza się na ich urodzie, a w kontakcie z kobietą myślą tylko o tym, by zaciągnąć ją do łóżka. Na potwierdzenie tego w książce znajduje się wiele scen seksu. Autor powiela jakieś motywy obecne w dawnej literaturze, wykazując się (intencjonalnie lub nie) kompletnym brakiem zrozumienia kobiecych bohaterek - nawet nie próbuje “wejść w ich skórę”, pokazać je jako żyjące, czujące istoty, a nie tylko marionetki w rękach męskich protagonistów. Wszystko to powodowało, że myślałam sobie, że taki sposób narracji jest już passe - dziś nie wypada już tak pisać o kobietach.
Nie jest to powieść, która trafi do każdego. Jak na thriller, jej akcja jest zbyt powolna, a poza tym nie wszyscy odnajdą się w bibliofilskim klimacie.
Gatunek: beletrystyka
Gunnar Kaiser, Pod skórą, Wyd. W.A.B, 2022
Komentarze
Prześlij komentarz