• ...umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli, oczywiście, ma zachować swoją ostrość...

  Jak to jest być kotem


  Dziś Dzień Kota, zatem wszystkim naszym pupilom, którzy tak nam umilają czas mruczeniem, miauczeniem, ogrzewaniem nam kolan, tudzież pozowaniem na tle naszych ukochanych książek - wszystkiego NAJ! Bo cóż to byłby za dom, bez książek i bez kota. A jesteście ciekawi, jak wygląda świat oczami kota? 


  Koty widzą rzeczy dla nas niewidoczne 

  Czy kiedykolwiek byłeś w nocnym klubie, który wykorzystuje czarne (UV) światła? Taka skala światła jest poza skalą, którą odbierają ludzie, jednak kiedy takie światło oświetla przedmioty, zawierające luminofory, takie jak detergenty, kosmetyki, mocz, czy krew, możemy zobaczyć odbicie światła. Według nowych badań, koty i niektóre inne ssaki mogą widzieć to ultrafioletowe światło. Dlatego, nasi koci przyjaciele widzą rzeczy, niewidzialne dla nas, jak ślady moczu, błyski na liniach wysokiego napięcia, czy szczególne wzory na kwiatach. 

  Koty mogą być neurotykami i impulsywnymi agresorami

  Jeśli jesteś kotem, czujesz się jak lew. Nie jest żadną nowiną, że domowe koty wyewoluowały z tej samej linii, co dzikie afrykańskie zwierzaki. Według badań Zoo w Bronx oraz badaczy z Uniwersytetu w Edynburgu, domowe koty przejawiają w swoich osobowościach ścieżki podobne swoim odpowiednikom, takim jak szkocki dziki kot, lampart cętkowany i śnieżna pantera, oraz rzecz jasna afrykański lew. W szczególności, badania te wskazują, iż domowe koty mogą być równie impulsywne, neurotyczne i dominujące, jak większe koty. 

  Koty chcą pozabijać swoje zabawki 

  Kotami kieruje instynkt łowcy. Według badacza kotów, Johna Bradshawa, zabawy kotów imitują zachowanie na polowaniu. To dlatego zwierzęta te preferują futrzane zabawki, które przedstawiają myszy albo pająki. Co więcej, okazuje się, że koty inaczej reagują na zabawki w kształcie myszy i te w kształcie szczura. Nasi pupile są o wiele bardziej ostrożni w kontakcie z większymi zabawkami, utrzymując je w większej odległości od siebie, ponieważ obawiają się niebezpieczeństwa. Poza tym koci entuzjazm do zabawy jest większy, kiedy kot jest głodny. 

  Koty potrafią wyczuwać nasz nastrój 

  Gdybyś był kotem i twój człowiek wróciłby do domu w złym humorze, miałbyś ochotę schować się w szafie. Według badań prowadzonych przez naukowców z Oakland University w Rochester, Michigan, koty zachowują się inaczej kiedy ich właściciele są uśmiechnięci, w porównaniu do tego, gdy są oni naburmuszeni. Gdy ludzie się uśmiechają, koty łaszą się, mruczą, czy wskakują na nasze kolana. Jeśli właściciel jest w złym nastroju lub zaangażowany jest w kłótnię, tego typu przymilne zachowanie kota jest rzadsze. Oczywiście koty potrafią wykorzystywać swoją inteligencję emocjonalną. Wiedzą, że gdy jesteśmy w dobrym nastroju, one również mają szansę otrzymać dodatkową porcję pieszczot. 

  Kot wcale nie skupia się na tobie 

  Według Daniela Mills, koty domowe nie okazują sygnałów zaangażowania, jakich byśmy mogli oczekiwać od nich. W swoim badaniu Mills umieszczał koty w nieznanym pomieszczeniu razem z ich właścicielami, osobami obcymi oraz same. Typowo, w przypadku ludzi i psów, rodzic bądź właściciel jest postrzegany jako ktoś zapewniający bezpieczeństwo, a osoba/zwierzę pozostawiona sama z nieznajomym objawia oznaki stresu. Tymczasem koty były tak samo zadowolone bawiąc się ze swoim właścicielem, co z obcym. To pokazuje, że człowiek jest dla kota bardziej źródłem zasobów takich jak jedzenie, woda i bezpieczeństwo. Dobra wiadomość jest taka, że ze względu na swoją niezależność, koty są doskonałymi towarzyszami dla tych, którzy dużo pracują lub podróżują. Ale to już wiemy, prawda? 

  Koty w grupie są jak gimnazjaliści

  Pamiętasz jak to było w gimnazjum? Tak to jest żyć w kolonii kotów. Z reguły myślimy o kotach jako o zwierzętach samotniczych, ale według Amerykańskiego Stowarzyszenia Kocich Weterynarzy, koty właściwe są zwierzętami stadnymi. Na wolności formują one kolonie podobne do lwich stad. Mają swoją hierarchię i nie jest czymś łatwym dla nowego kota, dołączyć się do już istniejącej kolonii, w szczególności dla kocurów. Nowe koty są często odpędzane, ale z czasem, jeśli zostaną zaakceptowane, integrują się z grupą. 

  Na podstawie artykułu Science Explains How It Feels To Be A Cat, który znajdziecie TU

  Zatem bądźcie dziś w dobrym humorze i nie zapomnijcie poczęstować waszego kota czymś ekstra!

  3 komentarze:

  1. Tęsknię za obecnością kota w domu, ale odkąd nasza kotka dwa lata temu zginęła pod kołami samochodu nie zdecydowaliśmy się na nowego zwierzaka. Ech miło by było posiedzieć z kotem na kolanach i książką w ręku.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. To strasznie przykre. Ja by nie potrafiła nie mieć kota w domu, przypuszczam, że w krótkim czasie postarałabym się o nowego.

    Usuń
  2. Koty kojarzą mi się z miłośnikami książek. A nasz rudzielec chyba nie narzeka - głównie śpi i mruczy przez sen.

   OdpowiedzUsuń

   

  About Me

  Moje zdjęcie
  Katowice, Śląsk
  Mól książkowy starej daty. Z urodzenia i zamieszkania Ślązaczka, choć serce ciągnie mnie w góry. Kocham przyrodę, ciepło i słońce. Zachwycają mnie krajobrazy południowej Europy, jestem italofilką. Uwielbiam koty i żałuję, że mam zbyt małe mieszkanie, by przygarnąć jeszcze co najmniej jednego. Najlepiej rudzielca :) Kontakt do mnie: joly_fh@gazeta.pl