Legendarna "piątka" i mroczniejszy odcień magii w lipcowych nowościach

Wreszcie wakacje, wreszcie słońce, ciepło, lipy kwitną i pachną tak, że można dostać zawrotu głowy, a mnie się marzy urlop w otoczeniu takim, jak na tej fotce obok... Ale nie oszukujmy się, w nowościach książkowych tym razem posucha: z ledwością udało mi się wyłowić kilka pozycji - same powieści, w tym jeszcze kilka z nich niepewnych, bo wydawnictwa nie podają daty ich wydania. Tym niemniej znalazły się tu trzy książki, na które zwróciłam uwagę w wydaniach zagranicznych, więc cieszę się, że ukazują się u nas. 


Niby to kolejna książka o Chanel, ale z racji moich zapachowych zainteresowań na pewno sięgnę po historię legendarnej „piątki”: Dzieło życia Coco Chanel. Szalony duch belle époque zamknięty w zgrabnym flakonie. Nowatorski i odważny zapach, który w dobrym paryskim towarzystwie wywoływał zgorszenie i ekscytację. Symbol kobiecości, od 95 lat uwielbiany przez legendy kina od Marylin Monroe po Audrey Tautou. Jak narodził się pomysł ich stworzenia? Jaki wpływ na dobór poszczególnych elementów zapachu miało życie jego autorki? Czy prawdą jest, że Coco skopiowała recepturę perfumeryjnego magnata François Coty’ego? Dlaczego po latach projektantka sabotowała swoje dzieło? Tilar J. Mazzeo odkrywa tajemnice legendarnych perfum. Rekonstruując fakty, sprawdzając mity i plotki, wyjaśnia, na czym polega fenomen tego zapachu. Wydawnictwo Znak


Na tę książkę, autorki tej powieści o Hemingway'u, czekam z niecierpliwością: Początek XX wieku. Trzyletnia Beryl Markham przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem, a członkowie plemienia Kipsigis przewodnikami po nowej i dzikiej krainie. Wychowywana samotnie przez ojca Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości. Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona, jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu. Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Pionierki lotnictwa, treserki koni, skandalistki i buntowniczki uwikłanej w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną w "Pożegnaniu z Afryką". Wydawnictwo Znak/Między słowami 


I kolejna propozycja historyczna, która mnie zaciekawiła, nietypowo, pod egidą wydawnictwa CzarnegoW XVI wieku Korona Kastylii prowadzi intensywny podbój Nowego Świata. Karol V pragnie wprowadzić chrześcijaństwo w odległych rejonach imperium. Aby zapobiec mieszaniu się krwi kolonizatorów z tubylcami, hiszpańska Rada do spraw Indii wysyła do Ameryki pierwszą ekspedycję kobiet w historii: osiemdziesiąt dziewcząt pochodzących z najznakomitszych rodzin szlacheckich, które utraciły swe fortuny na skutek kryzysu dotykającego wówczas Hiszpanię. Trudy podróży za ocean oraz „nieporządek” Nowego Świata wystawią je na niejedną próbę.



Następne powieści to obyczajówka podejmująca problemy współczesnego świata: Wciągająca i porywająca opowieść o Addie Baum, która bardzo chciała żyć inaczej niż krewni, a ponieważ urodziła się i wychowała w dzielnicy żydowskiej w Bostonie na początku XX wieku, jej droga do szczęścia nie była usłana różami. Oto fascynująca powieść o życiu w świecie pełnym zakazów i o realizowaniu marzeń, a także wspaniały portret bohaterki, która uosabia oraz definiuje model współczesnej kobiety.  Wydawnictwo W.A.B.


Proza Meg Wolitzer porównywana jest do Jeffreya Eugenidesa:
Sześcioro nastolatków z Nowego Jorku, którzy zaprzyjaźniają się na letnim obozie dla artystycznie uzdolnionej młodzieży, wkracza w dorosłe życie pełne wyzwań, szans i rozczarowań. Obejmująca czterdzieści lat opowieść o marzeniach, istocie talentu, naturze miłości i sile zazdrości, która spodoba się miłośnikom prozy Jeffreya Eugenidesa, autora "Middlesex" i "Intrygi małżeńskiej". Wydawnictwo W.A.B.



Larsa Keplera znamy już z serii znakomitych kryminałów, oto kolejny: Kiedy do policyjnej skrzynki mailowej trafia krótki film przedstawiający kobietę w oknie, wszyscy uznają to za dziwny żart, ale już kilka dni później nikomu nie jest do śmiechu. Kobieta z okna pada ofiarą brutalnego morderstwa, jakiego nie pamiętają nawet najbardziej doświadczeni śledczy. Po paru dniach sytuacja się powtarza. Ofiarę kolejnego mordu znajduje jej mąż, który pod wpływem szoku sprząta miejsce zbrodni, a żonę obmywa z krwi i układa do snu. Niewiele pamięta i nie jest w stanie złożyć zeznań. Policyjny psychiatra Erik Maria Bark postanawia wprowadzić go w stan hipnozy, żeby dotrzeć do jego wspomnień. Hipnotyzer nie jest jednak gotowy na to, czego się dowie. Teraz musi zacząć kłamać. Policja jest bezsilna. Takie sprawy trafiały zawsze na biurko Joony Linny, jednak komisarz zaginął ponad rok temu i już dawno został uznany za zmarłego… Wydawnictwo Czarne


Wstyd to thriller podejmujący temat prywatności w dobie internetu - ostatnio pozycji zwracających uwagę na ten problem pojawia się coraz więcej: Gdy Leah Oliphant-Brotheridge i jej przybrana siostra Su jadą na wspólne wakacje do Magaluf, żeby świętować zdaną maturę, do domu wraca tylko Leah. Jej siostra – przykładna, zdolna uczennica i chluba rodziny – zostaje za granicą, skompromitowana i przerażona. Do sieci trafił filmik, na którym Su po pijanemu dopuszcza się czynności seksualnych w nocnym klubie. I wszyscy go widzieli. Wydawnictwo Burda Książki 



A podobno wydawnictwo Zysk i s-ka wydaje jedną z najpopularniejszych książek gatunku fantasy ubiegłego roku. Podobno, bo daty jej wydania na stronach wydawnictwa próżno szukać: Witajcie w Szarym Londynie – brudnym i nudnym, pozbawionym magii, rządzonym przez szalonego króla Jerzego III. Istnieje też Czerwony Londyn, w którym w równej mierze szanuje się życie i magię, oraz Biały, miasto wycieńczone wojnami o magię. A niegdyś, dawno temu, istniał jeszcze Czarny Londyn... Teraz jednak nikt o nim nawet nie wspomina.


Podobnie jak z Mroczniejszym odcieniem magii rzecz się ma ze Slade House, Davida Mitchella, który anonsowałam już jakiś czas temu, ale w zagranicznych nowościach. W lipcu podobno wychodzi u nas, ale strona wydawnictwa (oraz strony księgarni) o tym milczą... Czy naprawdę zamieszczenie wiarygodnej listy zapowiedzi to taki problem? Wydawnictwo MAG

Gdybym pominęła coś ciekawego, dajcie znać!



Komentarze

  1. O, Keplera muszę przeczytać.

    A perfumy Chanel miałam kiedyś okazję wypróbować... i zupełnie mnie nie urzekły. Więc książkę pewnie też sobie odpuszczę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale perfumy, a książka to coś zupełnie innego. Ja też nie znoszę piątki, ale książkę chciałabym przeczytać.

      Usuń
  2. "Wstyd" to chyba oparty na faktach? Mam znajoma z Magaluf i jak powiedzialam jej o tej powiesci, to sie niezle usmiala, bo tego typu wydarzenia z udzialem pijanych Brytyjczyków to norma. Jeszcze skakanie z balkonów hotelowych do basenu, tzw. balconing. "W sercu oceanu" zapowiada sie niezle, podobnie jak "Okrazyc Slonce".

    OdpowiedzUsuń
  3. "Podobno, bo daty jej wydania na stronach wydawnictwa próżno szukać" - jest data - 11 lipca.:) Na ile wiążąca, to inna kwestia.

    Co do Maga i ich zapowiedzi, to redaktor UW wielokrotnie powtarzał na forum, że wiarygodne zapowiedzi to właśnie te na stronie. Wszystko inne należy traktować jako płynne plany.;) Acz ostatnio podobno tegoroczne premiery z UW i Artefaktów stoją pod znakiem zapytania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedy ja szukałam, daty nie było. Zresztą Zysk nigdy nie podaje dokładnych dat wydania, trzeba się ich domyślać.

      Usuń
    2. Kiedy ten 11 to właśnie ze strony Zyska wzięłam. Acz podejrzanie dużo książek ma tego dnia u nich wyjść, więc nie przywiązuję wagi.

      Usuń
  4. Mnie intryguje "Mroczniejszy odcień magii". Mitchell obowiązkowo, ale myślałam, że wychodzi w sierpniu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Sporo tego u Ciebie, mnie zaciekawiła książka "Okrążyć słońce" ^^
    U mnie zapowiedzi już jutro, a zwrócił moją uwagę Lovecraft od wydawnictwa Vesper z "I przyszła na Sarnath zagłada" ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ech. Dużo tego. "Okrążyć słońce" coraz bardziej mnie ciekawi, a jest tu u Ciebie też kilka innych moich typów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @dzienpozniej

Copyright © Dzień później